Mieszkaniec

Strona smog.radom.pl powstała w wyniku zapotrzebowania na archiwizację danych o stanie powietrza w Radomiu. Mamy nadzieję, że szeroko rozumiana analiza danych zawartych w serwisie, pomoże mieszkańcom naszego miasta na zrozumienie zachodzących zmian środowiskowych oraz wskaże i pomoże wyeliminować źródła zanieczyszczenia powietrza.

Całość witryny finansowana jest z własnych środków Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji. Wolontariusze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji, opracowali oprogramowanie i system baz danych. Informacje zawarte w serwisie, staramy się dostarczać rzetelnie - aczkolwiek nie możemy wykluczyć błędów, które staramy się natychmiast eliminować. Jeśli zauważysz błąd lub brak jakiejkolwiek funkcjonalności w serwisie, zawiadmom nas o tym.

Większość danych znajdujących się w serwisie, dostarczana jest przez system Airly i OpenWeather.
Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Cząsteczki te zawierają różne składniki jak np.: siarkę, związki organiczne (np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 µm, natomiast pył drobny PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 µm. Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren. Pył drobny o średnicy poniżej 2.5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych a nawet penetruje do naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu, stąd jest równo szkodliwy dla układu oddechowego jak i układu krążenia. Większe ziarna pyłu mogą powodować stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

Witryna miasto.radom.pl używa ciasteczek. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwer www i przechowywane przez oprogramowanie komputera przeglądarki. Kiedy przeglądarka ponownie połączy się ze stroną, witryna rozpoznaje rodzaj urządzenia, z którego łączy się użytkownik. Parametry pozwalają na odczytanie informacji w nich zawartych jedynie serwerowi, który je utworzył. Ciasteczka ułatwiają więc korzystanie z wcześniej odwiedzonych witryn. Zbieramy również dane dotyczące odwiedzin naszej witryny. Są one w pełni anonimowe i pomagają nam dostosować naszą stroną do Twoich potrzeb.

Rozumiem